Co czytać w długie zimowe wieczory ?

Dziś kilka słów o książkach z outdoorowej dziedziny.
Co czytać, z czego czerpać wiedzę lub po prostu z czym zasiąść w fotelu koło kominka?
Poniżej mocno skrócona lista pozycji z mojej podręcznej półki z książkami.

„Bez paniki-zawsze jest wyjście”, Joshua Piven, David Borgenicht; Wiedza i Życie; Warszawa 2002Kieszonkowy poradnik dotyczący radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Zwięźle i w punktach. Pożar, strzelanina już nie będą dla Ciebie kryzysowe ! Znajdziesz tu nawet przyspieszony kurs latania.


„Chcesz wiedzieć więcej – Szkoła przetrwania”, John „Lofty” Wiseman; Firma Księgarska Oleksiejuk; Pruszków 2008Stary dobry podręcznik przetrwania SAS w wersji mini.


„SAS Szkoła przetrwania”, John „Lofty” Wiseman. Stary dobry podręcznik przetrwania SAS w wersji Maxi. Ogólne zastrzeżenia budzi tłumaczenie. Prawdopodobnie tłumacz nie miał pojęcia że tłumaczy jedną z ważniejszych dla ludzkości książek.
„Survival. Sztuka przetrwania”, Napisana przez naszego rodzimego nestora życia na łonie natury czyli Jacka Pałkiewicza.Ot, kondensat wiedzy .


„Sztuka przetrwania w mieście”, Jacek Pałkiewicz; Wydawnictwo TENTEN110 stron w twardej oprawie, traktuje o tym jak się nie dać w mieście. Tylko i aż.


„Sztuka życia i przetrwania”, Hans-Otto Meissner, Warszawa 199Absolutny „must have” z początku lat 90. teraz może ciut nieaktualna pozycja, ale uważam iż całkiem interesująca . Powinna się znaleźć w każdej biblioteczce bushcraftera.


„Obozy, wyprawy turystyczne i umiejętność prztrwania w terenie”, Peter G. Drake, Warszawa 2008, Bellona; 255 stron, 296×230 mm, 60złKompendium wiedzy dla podróżników preferujących dzicz. Sporo o sprzęcie oraz szeroko rozumianym „skillu”.


„Podręcznik survivalu”, Peter Darman, Warszawa 1995, PELTAPoza walorami wizualnymi okładki, pozycja absolutnie odradzana. Kulminacją są kwiatki w stylu mylenia manierki z menażką.


„Podręcznik sztuki przetrwania”, Raymond Mears, Warszawa 2002Postaci Raymonda Mearsa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.Jego publikacja to zbiór starych, sprawdzonych przez tysiące lat metod na utrzymanie się przy życiu w głuszy.


„Sakwa włóczykija”, Stefan Sosnowski, Jan Stykowski; Młodzieżowa Agencja Wydawnicza; Vademecum traperskie dla harcerzy. Napisane w zamierzchłej epoce. Obecnie dostępne tylko w obiegu wtórnym.


„Na traperskiej ścieżce”, Jan Stykowski. 1992Kolejna pozycja z zakresu oldies but goodies. Może być traktowana ( i tak też często jest traktowana ) jako kontynuacja „Sakwy włóczykija”.


„Survival – sztuka przetrwania – praktyczny przewodnik”, Arkadiusz Pawełek, Polski Instytut Wydawniczy, Warszawa 2004Kieszonkowa publikacja założyciela jednej z pierwszych szkół przetrwania w Polsce i wielokrotnie nagradzanego wodniaka mającego na swoim koncie na przykład opłynięcie pontonem Przylądka Horn.

„Szkoła przetrwania”, Hugh McManners; Warszawa 1995; Muza SA;Twardo oprawione A4 z dużą ilością dobrych rad dla każdego kto się czasem wyprawia w dzicz.


„Z plecakiem przez świat – ABC trekkingu”; Hugh McManners, Łódź 1995; Lekko okrojona i lżejsza w odbiorze wersja „Szkoły Przetrwania” tego samego autora.


„Vademecum Robinsona”, M. i H. Korpikiewicz; Wydawnictwo PTTK Kraj, Warszawa 1991;Publikacja skupiająca się głównie na pierwszej i autopomocy, ratownictwie i fizjologii.


„Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu”, Andrzej Trembaczowski; Bellona, Warszawa 1998;Idealna publikacja dla osób zaczynających zabawę w bushcraft w naszych stronach, napisana GŁÓWNIE w oparciu o doświadczenia zdobyte przez autora w czasie wędrówek po Polsce.


„Survival z ludzką twarzą”, Bolesław A. Uryn, Warszawa 2001, Bellona; Autora podróż do Mongolii przez pryzmat survivalu.

„Sztuka przetrwania i pierwsza pomoc”, Rob Beattie, Wydawnictwo Muza, 2007, 128 stron.Książka polecana początkującym entuzjastom zabaw w dziczy. Dużo i przystępnie o pierwszej pomocy i tematyce okołosurvivalowej.


„Szkoła przetrwania”, Steven Marshall; Warszawa 2000; Prószyński i s-ka;Zgrabnie skonstruowane kompendium dla każdego.Cieniem na całość kładzie się nieszczęśliwe tłumaczenie…

„Szkoła przetrwania, kultowy poradnik survivalowy”, (Living Wild: The Ultimate Guide to Scouting and Fieldcraft), Bear Grylls; Bielsko-Biała 2010; Wydawnictwo Pascal.Książka napisana dla … no właśnie. Dla kogo. Prawdopodobnie sam autor nie wiedział czy odbiorcą będzie niedzielny turysta, harcerz czy entuzjasta bytowania…


„Granice przystosowania”, Stanisław Kozłowski; Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 1986, 446 stron;Specjalistyczna pozycja omawiająca mechanizmy adaptacyjne umożliwiające przeżycie w niesprz6yjających warunkach.

„Kompas i GPS dla początkujących”, Rainer Höh, Wydawnictwo Bezdroża, 2005, 98 stron;Publikacja z którą każdy wędrowiec powinien się co najmniej zapoznać, a najlepiej by było gdyby ją sobie w pełni przyswoił. Niestety, nasze wydanie językowe dzięki słabej znajomości zagadnienia przez osobę tłumaczącą, znacząco odstaje od oryginału.


„Pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych”, Tod Schimelpfenig; Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2008, 351 stron. 205×143 mmKsiążka, za której nieczytanie bushcrafterzy winni być batożeni i sadzani gołą rzycią na mrowisku. Bardzo przystępnie napisana ( i rewelacyjnie przetłumaczona ) książka, traktująca o szeroko rozumianej pierwszej pomocy przedmedycznej. Dokładnie opisuje mechanizmy powstawania urazów oraz sposoby zapobiegania i leczenia.Nadmienię, iż książka nie byłaby tym czym jest, gdyby nie tłumaczenie p. Agaty Gębskiej.


„Przygotowani przetrwają. Survival miejski”. Frankowski Paweł. Wydawnictwo Pascal 2015.Jedna z nowszych pozycji, napisana na fali zainteresowania sposobami przetrwania w miejskiej dżungli. Pełno porad, tricków i cennych uwag. Co najważniejsze to nie tłumaczenie lecz „100%POLAND”
„Sztuczki survivalowe. Książka, która uratuje twoje zdrowie a nawet życie”. Frankowski Paweł, Rajchert Witold, Wydawnictwo Pascal, 2016 .Książka autora  publikacji  „Przygotowani przetrwają” a zarazem nowość która kilka dni temu pojawiła się w księgarniach.Jeszcze nie mamy, ale wkrótce opiszemy.


„Porąb i spal” ( oryg: „Hel Ved” ).  Lars Mytting.  Agora, Warszawa , 2016.Coś dla prawdziwego faceta. Nie dla jakiegoś „lumberseksualnego” srajtka lecz dla kogoś o mentalności prawdziwego drwala. Takiego, którego kawa jest z kawy a nie z soi, jest mocna jak ramię buldożera, czarna jak dupa szatana i aromatyczna jak … jak sam nie wiem co.Całość traktuje o typach drewna, sposobach suszenia, szacunku do lasu i ogólnikowo o sposobach na utrzymanie go przy życiu. Jest również trochę o siekierach, o stylu życia związanym z drewnem i tak dalej.  Książka pisana dla Skandynawa przez Skandynawa. Polak nie zrozumie i Skandynaw nie zrozumie czemu polak nie zrozumie. Ale posiadać warto, ponieważ w dalszym ciągu mało osób wie jakie drzewo jak się pali i czemu akurat tak. A po tekście jednego z mistrzów youtube’a o tym że brzoza się nie pali, ta akurat książka winna być obowiązkową lekturą każdego leśnego youtubera.

„Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych”. Chris McNab, Bellona, Warszawa (?).Mix wszystkiego. Meteorologii, survivalu, bushcraftu, botaniki, ratownictwa…Po prostu kolejne, średniej klasy 300 stronicowe vademecum z dużą ilością obrazków.

„Kuchnia Survivalowa bez ekwipunku”. Cz 1 i 2.Kasia Mikulska i Artur Bokła.  Pascal, Bielsko Biała 2017;Nie masz przy sobie kuchennego stuffu ale coś byś upitrasił ? Nie masz pomysłu na ciekawe leśne danie ? Śmiało sięgnij po tę dwuksiążkową pozycję. Dowiesz się czym się różni gotowanie na żarze od gotowania kamieniami i poznasz podstawy  pieczenia w dole ziemnym. A żeby było także na czym zjeść, Kasia z Arturem zaprezentują w jaki sposób przygotować gliniane naczynia. Mnie osobiście dziwi tylko  czemu taka pozycja ukazała się na naszym rynku tak późno.🙂A tu link do profilu FB Kasi, na którym można znaleźć mnóstwo ciekawych rzeczy. https://www.facebook.com/szkolarzemioslalesnego/

„Terenowa apteczka ziołowa”. Bartosz jemioła, Pascal, Bielsko Biała 2017;To przydatne każdemu z nas kompedium ziołolecznicze, ukazujące jak w prosty sposób pozyskać i przygotować „driagwie na złe krwie”. Dowiemy się co zerwać i jak przygotować aby pomogło np przy problemach gastrycznych lub oparzeniach. Z książeczki zaczerpniemy także wiedzy na temat biotopu poszczególnych roślin, a także podstawowe informacje pomagające rozpoznać poszukiwany przez nas gatunek. Jest to pozycja, która na 100 % znalazłaby się w moim ekwipażu w przypadku apokalipsy zombie, końca świata lub inwazji Marksjan.

Książki spod szyldu „Stary wspaniały świat„.Rufus zalał nas pozycjami które do tej pory były dostępne jedynie w językach obcych, co dla niektórych było barierą niemalże nie do obejścia. każda z pozycji wydana przez „SWŚ” wymaga oddzielnego opisu, na co się pokuszę któregoś dnia. Zatem książek Kepharta, Nessmuka czy Caltona na razie nie opiszę, ponieważ zrobię to w oddzielnym tekście. Gdyby ktoś miał ochotę odwiedzić stronkę SWŚ :  https://starywspanialyswiat.pl/

Edycja: Właśnie Rufus wydał własną książkę. Jak tylko dopadnę ją w swoje łapy  natychmiast ją opiszę.
Na chwilę obecną ciężko będzie ją złapać bo Rufus czeka na dodruk. 🙁

Zdjęcie własne, we własnym lesie, własnym aparatem zrobione. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *